Jak se zbavit molů?

Podělte se o nápady, jak si v kuchyni ulehčit život. Jaké roboty a kuchyňské pomůcky jsou dobré, jaké naopak k ničemu.
Jak si poradit s problémy při vaření. Jak nejlépe vybavit nebo zařídit novou kuchyni.

Jak se zbavit molů?

Příspěvekod Lucy » 0, 15. leden, 2009, 4:39 pm

Zdravím všechny hospodyňky, už alespoň rok se střídavě potýkáme s nějakými moučnými molíky, či co to je.Dělá to ve všech pytlících s moukou, vločkami apod. malé pavučinky, pak je z toho bílá housenka a nakonec ošklivá černá můra. Vždycky musíme vyházet všechny kuchyňské zásoby, zdezinfikovat a koupit nové. Nicméně po dvou měsících je tu máme zase. :evil: Nemáte na ně nějaký zaručený fígl? Byla bych velmi vděčná!
Lucy

Re: Jak se zbavit molů?

Příspěvekod HanaK » 0, 15. leden, 2009, 6:31 pm

Jediné co naděláš je mít vše v pevných obalech - ve sklenicích, plastových zásobnících, plechovkách, buď při "deratizaci" domácnosti něco uniklo, nebo si to nosíš furt znovu. Je to pakárna, ale jiný způsob neznám. Hana
HanaK

Příspěvekod medakulicka » 0, 15. leden, 2009, 10:57 pm

Mám taky zkušenosti. Je to hnus, jsou to potvory nenažraný a prokoušou všechno (housenky) :x . Jdou na všechno mouka, vločky, čokoláda, oříšky, kakao. Pokud to není vakuově uzavřeno, dostanou se i škvírkou, nebo obal prokoušou - i plastový pytlíky. Jedná se o potravinový moli, kterých jsou 4 druhy (paprikový, datlový, skladištní, moučný). Jsou si podobný, ale každý baští nejraději podle toho, jak se jmenují (ale zbodnou vše). A prý mají nejraději Bio potraviny. Holt ví, co je dobrý ;) . Snadno se je doneseš domů z obchodu, ani o tom nevíš. A zbavit sse jich je takřka nemožné. Ale mě se to povedlo :lol: :lol: :lol: Doufám :? Trvalo mi to asi 3/4 roku. Objevili se přesně před rokem. Půlku špajzu sem vyházela, přerovnala, vyčistila, ale bylo to zbytečný. Stačí přehlídnout jednoho, čož je velmi snadný a jede to na novo. Hrozně rychle se množí. Nakonec nám lítali i v podkroví, kde žádný jídlo není, až jsme zjistili, že se nám nastěhovali do ořechů, který jsme tam sušili. Celou místnost jsme vystříkali biolitem, to zabralo hned a mrtvolky se válely všude. Udělali si tam pěkný hnízdečko. Ale objevovali se tam dál. Běhala jsem za každým motýlkem i housenkou a likvidovala. Každý den tak 2-3. Hned jsem je zneškodnila, aby se nestihli spárovat. K tomu taky jsou takový lepící proužky (měli jsme taky od biolitu, 2 ks cca 90 kč, ale je spousta firem) napuštěný feromony, který přilákají samečky, chtějí se párovat, ale přiepí se a chcípnou tam. Měli jsme je úplně obsypaný. Bohužel samičky lítají pořád. Ale neoplodněný neprodukují další vajíčka a šíření by mělo přestat. Ale 100% to taky není. Nicméně u nás to pomohlo. Tohle a ničení aždýho objevenýho motýlka. Nekdy jsem ho potrříkala biolitem, někdy (hlavně v kuchsyni) jsem ho jen sebrala a spláchla do záchoda. Všechno jsem uzavřela do šroubovacích dóz a snažila jsem se je vyhladovět a co jsem našla "nakaženýho" okamžite letělo z domu. Chce to důslednost. No a cca v září se objevil poslední motýlek a od tý doby máme pokoj. Doufám, že už tady ty potvory neuvidím. ;) Tady jsem slyšela, že účinně pomáhá bobkový list nebo chmel. To jim nevoní. Tam, kde je ve skříňce volně se moli neobjeví, ale prakticky jsem to nezkoušela. Tak přeju hodně zdaru a smrrrrrrrrrrt molům :!: :!: :!:
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod zoulinka » 0, 7. březen, 2009, 10:43 pm

taky jsem bojovala s molama , bohužel mi lítali asi od sousedů , protože mouku a podobné mám od začátku v dozach a pokud tam něco je, hned to vidím - ty chuchvalce.
Nicméně šílená , že mi lezou všude , jsem vyklidila celou spíž , vše co šlo jsem přesypala do doz , staré věci vyházela
A v obchodě si kupila lepítka na molíky. Vyzkoušela jsem od hodně firem a musím říct , že se mi jen osvědčila firma Johnsons , které jsou lepící a balení kolem 100 Kč obsahuje 2 ks. Vždy za ty 3 měsíce koupím nové balení a můžu říct , že sice první asi 2 měsíce bylo lepítko plné těhle potvor , ale pak už jen jedna nebo 2 a te´d klid , doufám , že zase na jaře nezačnou vylézat :twisted:
zoulinka

Příspěvekod medakulicka » 0, 15. březen, 2009, 10:46 pm

jo, holky, teď nedávno povídali o molech v TV, a říkali, že ty lepící pásky tak silně vábicí, že vám moli klíďo přilítnou i od sousedů. :evil: no ale zas, když je to jen sameček, tak se tam nemá jak rozmnožit. :?:
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod Janca » 0, 16. březen, 2009, 9:42 am

Tak já jsem měla taky to potěšení :evil: . Ale asi jsem to stihla celkem v počátcích. Opravdu všechno sypké jsem vyházela, ať už tam něco bylo nebo ne, celé vytřela antibakteriálním roztokem, vymyla všechny nádoby a naštěstí to pomohlo. Taky vůbec nevím, jak se k nám dostali. Ale rozhodně radím, všechno sypké vyházet, i když tam nejsou vidět. Jsou to mrchy a schovají se kdekoliv.
Janca

Příspěvekod Martina1 » 0, 16. březen, 2009, 10:46 am

Tak já se na ně už taky moc těším :x bydlíme ve starém zrekonstruovaném domě a na našem patře se ještě budou dělat 2 byty, takže je tam půda, která je přímo semeništěm těhle potvor, navíc sousední dům, který je prázdný, se taky předělává a ty potvory létají taky k nám. Se jim u nás asi moc líbí. Všechno sypké mám ve skleněných dózách od velkého kafe, vejde se mi to akorát do polic.
Martina1

Příspěvekod medakulicka » 0, 16. březen, 2009, 11:10 am

marťo, ani šroubovací dozy nejsou 100% Ty malilinkatý milimetrový housenčičky lezou kolem dokola toho šroubování, až se dostanou dovnitř. nedostupný jsou pro ně prý jen skleněný dozy se zabroušeným hrdlem (uzávěrem). Takový ty lékárnický. Ale u nás stačily i ty šroubovací. Nikdy se mi dovnitř nedostali.
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod Kali » 0, 3. prosinec, 2009, 11:19 pm

S moly bojuji už od chvíle, co sme se nastěhovali. Lítají nevím odkud :? A jsou tu neustále :(
Uzavřené dózy na mouku pomáhají, na oříšky a semínka mám kyblík a všechno hned po donesení domů přesypávám do skleniček a budeček.
Co můžu ještě poradit je, že po přinesení mouky domů ji dám na 10 s do mikrovlnky na nejvyšší výkon a pak ji teprve přesiju do dózy.
Kali

Příspěvekod Lisa » 0, 20. červenec, 2011, 9:09 am

Nám od potravinových molů pomáhá pár pytlíků se sušenou levandulí rozmístěných po policích ve spíži - úspěch zaručen ;)
A funguje to i na moly šatní a ještě to hezky provoní.
Lisa

Další

Zpět na Tipy do kuchyně