Jaké nádobí vám vydrželo nejdéle?

Podělte se o nápady, jak si v kuchyni ulehčit život. Jaké roboty a kuchyňské pomůcky jsou dobré, jaké naopak k ničemu.
Jak si poradit s problémy při vaření. Jak nejlépe vybavit nebo zařídit novou kuchyni.

Re: Jaké nádobí vám vydrželo nejdéle?

Příspěvekod Aliba » 0, 10. březen, 2014, 9:52 am

Filomena píše:Já teď odbočím od pánví? - Čím to je, že mi v myčce časem šedne sklo? Tabletami nebo sklem?

Je to koroze skla a může za ní vodní kámen.
Tady jsem okopírovala z jedno ho článku, co o tom píší.
Sklenice – ano, či ne?

Skleničkám všech tvarů, dózám, mísám a dalšímu skleněnému nádobí myčka nevadí. Pouze v případě cenných výrobků a tenkého skla dejte pozor při ukládání do koše, aby se jednotlivé kusy o sebe neoťukaly v průběhu mytí. Objeví-li se na sklenic povrchu mléčný povlak, může za to často vodní kámen, nebo takzvaná koroze skla. Pokud sklo umyjete v octu nebo v jiném mycím prostředku a povlak zmizí, jednalo se o vodní kámen. Jeho působení v myčce pak eliminujte zvýšenou dávkou soli. S korozí skla by si měl poradit speciální program určený k mytí skla a nebo kvalitní mycí přípravky do myčky.

U nás naštěstí skleničky v pohodě. :s3249: Mám i program - čudlík na sklo, to používám po oslavách, kdy jsou šampusky, od vína a jiné skleničky.
Jinak co běžné používáme, tak zvládaj mytí na antibakteriál.
Aliba

Příspěvekod Filomena » 0, 10. březen, 2014, 10:30 am

Alibo, když mluvíš o tom čundru... my jsme na čundr měli železnou skládací pánev. Byla litinová, střední velikosti, ale bezvadná. Navíc mi můj táta, který sehnal všechno na světě, opatřil takový ten vysoký plechový ešus, ve tvaru fazole, který se dal mimo jiné i zavěsit nad oheň. Víčko měl hluboké a také se skládací rukojetí. A do toho byl ještě menší hrnek stejného tvaru se složitelným uchem. To nám s bývalým mužem vydrželo celá léta a brali jsme to sebou i na vodu.( Myslím, že to na vodu používá dodnes, i když už je mu 74 let. Na kanoi jezdil od 14 let.).
A pokud jde o to, co ještě vydrželo, tak mám jeden kameninový tác z Loketské keramky, vyráběné kolem r. 1844 (to není překlep). Je až zázrakem, že se nerozbil. Jinak ještě čajový servis po praprababičce zn. Puls, (asi kolen r. 1880) který jsme ještě za mého dětství běžně užívali, ale v současné době jej vyndavám jen při významných výročích, protože se o něj už bojím. A pak mám ještě jednu starou chlebíčkovou mísu po matce mého otce, která zemřela v r. 1920 jako 28 letá. Tu běžně používám, a mám ji moc ráda. Mám po ní ještě Rosenthal předkrmové talíře, ale ty moc nepoužívám, protože jsou krásně zdobené a nechci, aby ses odřely. Takže také jen při významných příležitostech. No a pak ještě pár porcelánových drobnůstek, spíš zajímavých než cenných, ale staré jsou většinou víc jak 100 let. - Ale o rodinné fetiše v téhle debatě ani moc nejde, spíš o ty používané kusy nádobí.
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 10. březen, 2014, 10:37 am

Alibo, díky. Budu dávat víc soli a občas je umyji v octu. Dělám to obvykle s glazovanými keramickými květináči nebo vázami, když se v nich usadí vodní kámen. - Na myčce mám asi 8 programů (je už asi 20 let stará), tak se podívám do manuálu, jestli tam náhodou není program na sklo. Já totiž také patřím k té skupině lidí, kteří čtou návody až když něco nefunguje :-).
Filomena

Příspěvekod Sel » 0, 10. březen, 2014, 11:51 am

Filomeno,

četla jsem ten samý článek co Aliba.
Do myčky používám většinou tablety a ty kupuji v akci, nejsou zrovna nejlevnější. S mytím nemám problém, ale mám šedé sklenice na horké nápoje - takové ty silné, na stopce, s ouškem. Ale neplatí to pro všechny, šedé jsou jenom některé, že by nekvalitní sklo? S ostatním sklem problém není.
ALE, teď jedno opravdu velké ale - vozím domů do myčky hospodské sklo z naší klubovny. Nikdy jsem s mytím neměla problém, ani nešedlo a včera - všechno šedé. Jediná změna byla, že jsem předtím dosypávala sůl a byla si líná vzít násypku, tak se jí hodně rozsypalo okolo.
Nevěřím na tvrdou vodu, o korozi skla nic nevím, sůl byla z načaté krabice - tak nevím.
Sel

Příspěvekod atevi » 0, 10. březen, 2014, 10:28 pm

Já sbírám formy na bábovky. Nejlépe vyklápí litinová z 20 let. V té době to byla forma pro méně majetné domácnosti. Tu když naklápím nad talíř tak bábovka už sama vyskakuje na talíř. Já používám jakékoliv stolní nádobí při návštěvách a svátcích. Vždy si vzpomenu na ty , kteří mi to dali a už nežijí. Mám ke každému kousku speciální vzpomínku ....
atevi

Příspěvekod Filomena » 0, 11. březen, 2014, 8:59 am

Sel, uvědomuji si, že zašedlé mám kompotové misky ze silného skla. A protože mají moc heký vzor, používám je takřka denně. Sklenice na pití zašedlé nemám. Tak to bude asi tím sklem.:s11651: Zkusím to octem.
Atevi - také mám výbornou zkušenost s litinovými formami. Mám dvě bábovky také z 20.let, kterých bych se nezřekla ani za nic a které mají velice hezký tvar. Dostala jsem sice od dcery silikonovou (?) formu na bábovku, ale není to ono. Z toho starého nádobí, které má člověk od někoho nebo po někom, prostě dýchá nějaká každodenní sounáležitost s tím dotyčným.
Já jsem praštěná úpravou stolu a byl velký problém to naučit jak bývalého, tak současného manžela. Nedělalo jim potíže jíst cokoliv z papíru. Snad jedli doma z kastůlků - ví Bůh! Prostě u nás doma se na úpravu stolu při jídle hodně dbalo a já to jinak nedovedu. Jedlo se v určitou dobu a všichni pohromadě. Je zajímavé, že všichni respektovali čas podávání jídla (zejména oběda) a naučili se to i ti, kteří někdy jedí u nás. A když se někdy mimořádně stane, že to nevyjde, tak zazvoní včas telefon a ozve se třeba: "...babi, já se moc omloiuvám, ale nečekejte s dědou na mně, já to dnes nestihnu!..." Je to takový můj každodenní přepych (pokud nejsem někde na celý den), který mě nic nestojí, ale který mě pořád ještě drží na úrovni kulturního člověka. A proč si tedy takový "přepych" nedopřát?
Občas se mi stane, že jím někde v restauraci a vidím, jak vlastně lidé neumějí jíst. Někdy je to opravdu hrůza a dělá nám to jako Čechům ostudu. I když americká mládež je v tomhle ještě horší. Proč si ale brát špatný příklad? - Dokonce i v televizi při předminulém dílu seriálu První republika, dcera Škvorových držela vidličku takřka u zubů a ještě obráceně - zuby nahoru jako se drží vidle. Z toho plyne, že správně jíst nedovede nejen herečka, ale ani režisér, protože by jí na to měl upozornit. Dcera rodičů, jako jsou v seriálu Škvorovi, rozhodně musela umět jíst, a rozhodně mnohem přísnějším způsobem, jak přikazovala tehdejší doba. Je to sice blbost, ale mě to dost zarazilo.
- To jsem se ale dostala od životnosti a účelnosti nádobí zase někam jinam. Tak se omlouvám, ale mě vždycky moje hlava někam přehodí výhybku a už je to na papíře... A pak se mi to už nechce mazat. :D
Filomena

Příspěvekod treperenda » 0, 12. březen, 2014, 12:29 am

to je krásná myšlenka - každodenní přepych a luxus. Svatá pravda - nic to nestojí, jen trochu péče a práce, ale člověk si pak připadá jako na zámku, že? Jednou jsem byla u kamarádky s děckama a dodnes si pamatuju, jaký na mě udělal dojem jejich stůl - byl docela starý, stejně jako židle, někdo by je třeba vyhazoval -nebyl to ještě ten správně starý nábytek :) - ale oni ho měli v perfektním stavu, dřevo naleštěné a dokonale prostřený stůl - s prostírkama na svých místech, židle pěkně přistrčené ke stolu, pěkný ubrus - mohly by se u nich fotit fotky do kuchařek typu - Jíme zdravě a chutně a učíme tomu i své děti! :mrgreen: :mrgreen: dodnes mě ale trápí, jak toho ta kamarádka dosáhla. naše děcka každé prostírání okamžitě polijí čajem a polívkou, půlka prostírek spadne pod stůl, nakonec všechno vypadá jako pěkný čurbes. Čím teda nežříkám, že rezignuji. Velmi často míváme nějaký ten běhounek na stole a kytičku a třeb a i nějakou dekoraci, ale ta kamarádka to měla prostě dokonalé. jak píše Filomena - dotek přepychu.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod atevi » 0, 12. březen, 2014, 10:23 pm

Moje mamka taky dbá o slavnostních příležitostech na pěkně prostřený stůl. Ke všemu má zálibu ve stolním nádobí a tak při slavnostnějších příležitostech je na stole i omáčník, terina a slánka ve stejném dekoru jako je ostatní nádobí. I kávu když nám vaří tak se mi vždy zeptá do jakého chci hrnečku kafe. Mám to i s podšálkem.Čaj vaří také do čajové konvice přidá cukřenku, mlékovku atd. Ona to prostě miluje. Naštěstí to přenesla na mě. ;) Dost často sleduje pořad Prostřeno a vyskakuje do stropu když se soutěžící dáma chlubí bytem. Má sbírku porcelánu, vaří drahou svíčkovou a pak jim postaví hrnec s naběračkou doprostřed stolu a ať si každý nandá do obyčejných talířů. Knedlíky měla nandané v hlubokém talíři :D :D :D :D . Nejlepší bylo, že paní sama sebe prezentovala jako dámu z velkého světa
Filomena: tak jsem spočítala svoje formy na bábovky a mám jich 25. Jsou tam tedy i beránek, včela čtyřlístek atd.
atevi

Příspěvekod Filomena » 0, 15. březen, 2014, 1:06 am

treperenda: Já jsem děti brala ke stolu jak nejdříve to šlo. Už ve vysoké židli. Vždycky jedli s námi. Z počátku jsem si k nim sedala z pravé strany společně jsme drželi lžičku nebo vidličku a podávali jsme to spolešně do její (jeho) pusy. S vidličkou jsme začínali velice brzy. Později se přidal nůž, ale ve dvou letech už oba uměli jíst příborem. - Bylo to také proto, že jsem chtěla dodržet rodinnou tradici. Vyprávělo se totiž, že prateta s prastrýcem mě vzali v mých dvou letech v Praze do restaurace U medvídků a já, podložena dvěma kabáty a aktovkou, jsem jedla příborem tak, že se na mně prý lidi chodili dívat. Asi to muselo být opravdu v té době, protože prastrýc už v mých 3 letech byl v penzi, takže žádnou aktovku už nenosil. Já jsem se nechtěla nechat zahanbit ve výchovných schopnostech a tak jsem děti proháněla u stolu velice brzy. Hlavně je člověk nesmí nechal v jídle rýpat a u stolu se povalovat. Chce to jen důslednost a pravidelnost a podaří se to. Pro mě bylo dost zadostiučiněním, když mi můj vnuk v 19 letech řekl, že je rád, že jsem je u stolu cepovala, že teď nemá problémy kdekoliv juíswt a děsí se, jak některé slečny, které by pokládal za dostqatečně vychované, neumí elegantně jíst. - Musela jsem to totiž praktikovast i u vnoučat, protože obě snachy tyhle zvyklosti trochu pokazili. Ale nedávám jim to za vinu, protože si to zřejmě ani neuvědomují a ani je to nikdo nenaučil. A já nebudu zlou tchýní, abych je zahanbovala nějakým poučováním.
Filomena

Příspěvekod Maajja » 0, 29. duben, 2014, 9:56 am

Já jsem děti taky dávala co nejdřív ve vysoké židličce ke stolu, jak píše Filomena. Měli plastové omyvatelné prostírání, já vždy z pravé strany.
Nádobí - mám ráda vyšší teflonovou pánev z Ikea, má i skleněnou poklici. Mám i tu malou levnou, když dělám něco malého, tak se hodí. Pak ještě sadu 3 nepřilnavých rendlíků. A hrnce - 20 let staré smaltované stále dobré, 15 let staré levné nerez taky dobré, ale hůř se myjou v myčce.
Maajja

PředchozíDalší

Zpět na Tipy do kuchyně