Lednička/mrazák

Podělte se o nápady, jak si v kuchyni ulehčit život. Jaké roboty a kuchyňské pomůcky jsou dobré, jaké naopak k ničemu.
Jak si poradit s problémy při vaření. Jak nejlépe vybavit nebo zařídit novou kuchyni.

Re: Lednička/mrazák

Příspěvekod Jindris » 0, 9. srpen, 2013, 6:57 pm

betelgeuzz píše:Nám stačí odmrazit jednou za rok, dělám to vždy v zimě, když mrzne, abych mohla dát zásoby na balkon. Vrstva ledu není nijak vysoká, takže nám to fakt stačí.
A teda přiznám se, že nechápu, o jakým sprchování tady píšete. Já vyndám šuplíky, strčím do mrazáku hrnec s horkou vodou a na chvíli ho tam zavřu. Jak už není horká, dám ji znovu vařit a mezitím zkouším, který led už povolil. Tohle opakuju tak 2x - 3x, to už je všechen led uvolněný, mražák vytřu do sucha a hotovo.

Díky Janě D za vysvětlení, opravdu jsem měla na mysli šuplíky a skleněné poličky.
Jinak nezbývá než "betelgeuzz" závidět a Mint se nedivím, že tak dlouho a důkladně prověřuje různé typy chladniček, protože my jsme dali (k naší smůle) asi před třemi lety na první dojem z lednice zn.Elektrolux-výška asi 180. Krásné velké 3 šuplíky v mrazáku, důmyslně řešený interiér chladící části, včetně šuplíku na ryby a maso. Ale to nepochopím, mezi šuplíky mrazáku je jakási kovová chladící mřížka, která se během provozu obaluje neustále námrazou, stačí nějaké naše malé opomenutí, trošičku déle otevřená dvířka a máme tam ledovec jak v Alpách, což zase způsobuje další problémy. I když nemám v mrazáku ten silný ledovec, z mřížek mrazáku trvá odstranění ledu skoro celý den. Takže kvůli neustále se tvořící námraze i pocitu z čisté lednice, jí gruntuju,jak jsem již napsala, 4x do roka nejméně a tiše závidím těm, co mají lepší systém. Lednici nemáme vestavěnou, dokonce nám to rozmlouvali i v kuchyňském studiu.
Jindris

Příspěvekod Desire » 0, 10. srpen, 2013, 1:08 am

Jindris píše:Ale to nepochopím, mezi šuplíky mrazáku je jakási kovová chladící mřížka, která se během provozu obaluje neustále námrazou, stačí nějaké naše malé opomenutí, trošičku déle otevřená dvířka a máme tam ledovec jak v Alpách, což zase způsobuje další problémy. I když nemám v mrazáku ten silný ledovec, z mřížek mrazáku trvá odstranění ledu skoro celý den.

Já mám taky mezi šuplíky mrazáku takovou kovovou dalo by se říct mřížku, a to lednici nemám electrolux (taky jsem obdivovala její interiér-řešení u kamarádky), a taky na tom bývá nejvíce ledu (ještě teda krom přihrádky na led - úplně nahoře - tam to tak zamrzlo, že se tam ta nádobka na kostky ledu úplně zasekla) nicméně jsem měla za to, že tato mřížka to právě chladí :?: nebo minimálně je to tam proto, aby ty šuplíky držely nad sebou a měly po čem jezdit. No schválně se musím podívat jinde, myslela jsem, že toto mají všechny lednice.

Jinak ani snad neopomínáme mrazák zavřít - i tak se to tam během roku tvoří. Pokyny Lídy se bohužel v tomto asi přesně držet nemůžu, protože odmrazuju ve chvíli, kdy je v mrazáku úplné minimum nebo lépe žádné potraviny.

Jindris píše:Takže kvůli neustále se tvořící námraze i pocitu z čisté lednice, jí gruntuju,jak jsem již napsala, 4x do roka nejméně a tiše závidím těm, co mají lepší systém. Lednici nemáme vestavěnou, dokonce nám to rozmlouvali i v kuchyňském studiu.

Lepší systém - prý existují nějaké samoodmrazovací a to se pak nemusí vůbec. Ale mě to zrovna nevadí, aspoň se při tom pořádně vyčistí. Jak ale vypínáš tu vestavěnou lednici ze zásuvky? Já dosud měla asi nějak za to, že ty vestavné jsou právě ty samoodmrazovací :idea:
Desire

Příspěvekod Jindris » 0, 11. srpen, 2013, 12:53 am

Já si myslím," že ty vestavné NEjsou právě ty samoodmrazovací ". Ta naše, která není součástí kuchyňské linky, ale stojí v koutě, vedle kuchyňské linky, také není samoodmrazovací. To místo jsme zrovna nezvážili nejlíp, neb sice zásuvka na vypnutí lednice je snadno dostupná, ale kvůli vyjmutí všech šuplíků při čištění s ní stejně musím pokaždé šoupat do středu kuchyně. Což je nutné i z důvodu čištění vnějších stěn lednice (a vymetení pavučin :mrgreen: ).
Možná před tím, než jsme si pořídili tuto novou lednici, jsme doma mívali tu "samoodmrazovací ", ale potraviny z mrazáku jsem stejně při odmrazování musela dát jinam, třeba zabalené v novinách do peřin, nebo do cestovní chladničky, aby tam nějakou chvíli přečkali anabázi čištění bez roztání.
"....protože odmrazuju ve chvíli, kdy je v mrazáku úplné minimum nebo lépe žádné potraviny."....... Tak to jsem v životě nezažila, :dash1: u nás se může mrazák uvolnit jen tehdy, když sníme zde ukládaný chleba a pečivo do zásoby, nebo třeba nějakou větší krabičku např. s gulášem, polévkou atd. Jeden šuplík je neustále zaplněn zeleninou, druhý ovocem a zmrzlinou ;), v posledním bývají kromě toho pečiva a kousků koláče různé zbytky oběda, které opravdu v případě, že nemáme čas nakoupit, průběžně dojídáme :swoon: a taky doplňujeme :lol: .

:evil: Tak nevím, asi nejsem zrovna expert na ledničky, ale každému vyhovuje něco jiného.
Jindris

Příspěvekod Desire » 0, 12. srpen, 2013, 3:25 pm

Jindris píše:Já si myslím," že ty vestavné NEjsou právě ty samoodmrazovací ". Ta naše, která není součástí kuchyňské linky, ale stojí v koutě, vedle kuchyňské linky, také není samoodmrazovací. To místo jsme zrovna nezvážili nejlíp, neb sice zásuvka na vypnutí lednice je snadno dostupná, ale kvůli vyjmutí všech šuplíků při čištění s ní stejně musím pokaždé šoupat do středu kuchyně. Což je nutné i z důvodu čištění vnějších stěn lednice (a vymetení pavučin :mrgreen: ).

Já myslela, že vestavné znamená právě, že jsou součástí linky, nebo ale ty ji máš vedle linky, není součástí linky a přesto je vestavná? Nějak si to neumím teď představit.
Já to musím odšupovat jen proto, abych za ní utřela a vysála prach, případně vylila tu nádobu kam odkapává ta voda (což se asi u vestavných nemusí), ale jinak ono by to možná šlo vypnout i jen v té samobné lednici :idea: nikdy mě to nenapadlo, protože doma vždy vypojovali ze zásuvky, a nevím, jestli by to fungovalo i na mrazák.

Jindris píše:Tak to jsem v životě nezažila, :dash1: u nás se může mrazák uvolnit jen tehdy, když sníme zde ukládaný chleba a pečivo do zásoby, nebo třeba nějakou větší krabičku např. s gulášem

No mě se to stává taky tak jednou za rok, většinou když to naplánuju tak to z větší části vyjíme a nenakupuju dopředu. Ale taky to někdy dávám do chladící tašky, ale do peřin, to mě nenapadlo. A neteče to tam pak v těch peřinách?
Desire

Příspěvekod Jindris » 0, 12. srpen, 2013, 11:17 pm

...A neteče to tam pak v těch peřinách?
Desire, pokud se jedná o skutečné peřiny, péřové deky nebo polštáře, které nejsou předem nahřáté třeba ze slunička, tak to neteče!
:lol: Jo, musím znovu připomenout, zmrazené potraviny , třeba kupovaná zelenina v pytlíku nebo v papírové krabičce musí být předem zabalená do novinového papíru, což je taková jistota, že to opravdu nerozmrzne a povrchová námraza z krabičky se vsákne do novin. Sladký polárkový dort jsem pro jistotu balila před vložením do peřin do vícero vrstev novin. :grin:
- No sice mám po přestěhování novou kuchyňskou linku, ale lednici mám extra :swoon: , není vestavná ani samoodmrazovací.
Jindris

Příspěvekod treperenda » 0, 13. srpen, 2013, 12:05 am

Ale samoodmrazování je funkce, která nazávisí na typu - vestavná/volně stojící, ne?
A někdo tu psal, že vylévá vodu z nádobky - no nevím, možná máte nějaký spešl typ, ale pokud vím, tak lednice ty nádobky mívají umístěné nad motorem, který hřeje, tudíž se ta voda odpařuje a není třeba ji vylévat. my máme lednici 12 let a nádobku jsem vylévala už třikrát - dvakrát při stěhování a jednou při malování :scratch_ones_head: při tom malováni jsem to vzala zgruntu jednak z důvodu očisty , ale hlavně mi neodtékala voda z lednice a opravaáž poradil, že je třeba tu hadičku pořádně drátem prošťárnout, i ze spoda, je-li to třeba. No po roce od malování jsme znovu stěhovali a malovali a čistila jsem to jen pro klid duše a že jsem holka pořádná, že jo. Ale potřeba to nebylo.

Něco jiného jsou ty dráty vzadu - ty se mají vysávat opravdu pravidelně. Ovšem na to už až zas tak pořádná nejsem, no. :oops:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Desire » 0, 16. srpen, 2013, 10:45 pm

treperenda píše:Ale samoodmrazování je funkce, která nazávisí na typu - vestavná/volně stojící, ne?

Jo, to tak je, určitě může být samoodmrazovací volně stojící. Jen mi nebylo jasné, jak by probíhalo odmrazování u těch vestavných :?: , nevím jestli jsou vestavné všechny samoodmrazovací, spíš jsem asi předpokládala, že to tak bude.

treperenda píše:A někdo tu psal, že vylévá vodu z nádobky - no nevím, možná máte nějaký spešl typ, ale pokud vím, tak lednice ty nádobky mívají umístěné nad motorem, který hřeje, tudíž se ta voda odpařuje a není třeba ji vylévat. my máme lednici 12 let a nádobku jsem vylévala už třikrát

To jsem psala já, vlastně jsem ani nevěděla, že se to má, ale nějak při stěhování mě myslím na to upozornil DF, že je tam voda, já to ani nevěděla, tak jsme ji vylili. Teď při odmrazování, co jsme lednici odtáhli tak taky - po roce, jsem to vylila, vyčistila, nevím, jestli by to přeteklo, jednou tam té vody bylo nějak víc, ale teď myslím ne.

treperenda píše:
Něco jiného jsou ty dráty vzadu - ty se mají vysávat opravdu pravidelně. Ovšem na to už až zas tak pořádná nejsem, no. :oops:

Jak často myslíte, že by se to mělo? Hlavně myslím z toho hlediska, aby to bylo bezpečné?
Desire

Příspěvekod treperenda » 0, 16. srpen, 2013, 10:49 pm

No až se to zapráší. TAm nejde o bezpečnost, ale když jsou ty dráty zaprášený, tak lednička víc žere.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Předchozí

Zpět na Tipy do kuchyně