Třídění odpadu

Vezměte si svou domácnost zpět!
Každý týden tip na místo, které bychom mohly od nepořádku osvobodit ;-)

Třídění odpadu

Příspěvekod Veverka » 0, 24. září, 2008, 9:07 am

Myslím, že asi všechny víceméně třídíme. U nás rozlišujeme papír, plasty, sklo, bioodpad, tetrapak a hliník. Jenže mám trochu problém s tím, že u nás není na tetrapak popelnice, musíme to vozit do sběrného dvora. Což je tak jednou za měsíc. Mezitím se mi to hromadí doma, což mě trochu (trochu víc) rozčiluje. Nemáte nějaký tip co s tím?
Veverka

Re: Třídění odpadu

Příspěvekod vanovam » 0, 24. září, 2008, 11:15 am

u nás se tetrapaky hází do plastů.primo je to tam nakreslene
vanovam

Příspěvekod Hankie » 0, 24. září, 2008, 12:16 pm

u nás jde tetrapak do zvonů s papírovým odpadem, taky to tam máme nalepeno.

Ale moc by mě zajímalo, jestli se nedá někde zjistit, co pak město s tím tříděným dělá. Docela mě uzemnila kamarádka, která prohlásila, že se na třídění vykašlala, protože na místní TV viděla reportáž o tom, jak město všechny zvony s tříděným stejně sváží na jednu skládku.
Třídím dál, ale vrtá mi to hlavou...
Hankie

Příspěvekod vanovam » 0, 24. září, 2008, 12:21 pm

u nás se vozí do třídírny odpadů,byla jsem i na exkurzi a od té doby třídím fakt vše,protože lituji ty lidi,co tam musí dělat :oops: :|
vanovam

Příspěvekod Veverka » 0, 24. září, 2008, 12:57 pm

Naše město je docela aktivní, co se třídění týče, ale myslím, že na tetrapaky zatím nedošlo. Byla jsem se i zeptat na odboru životního prostředí, tam mi dali oranžový pytel, ať to strkám tam a pak to odnesu do sběrného dvora. Jenže pytel už nemám a navíc to nebylo nic moc, i když byl na balkóně. Napadlo mě, že bych umístila někde u sklepů a nabídla i ostatním nájemníkům, ale nevím, nebydlíme tu moc dlouho...
Omrknu ty nálepky, zatím jsem jich nevšimla.
Veverka

Příspěvekod javor » 0, 24. září, 2008, 5:15 pm

No u nás se třídí téměř všechno-na sklo(bílé a barevné zvlášť),papír a plast.lahve jsou kontejnery.Na plasty,tetrapacky a kov jsou pytle,které každé pondělí od kontejnerů odváží,na textil je taky kontejner-vždycky na část města jeden.Myslím,že za ty roky to mají docela zmáknuté a nikdy nejsou kontejnery nacpané nebo dokonce nevyvezené :D .Jen ten bioodpad :? -ten zatím vozím po známých na kompost :shock: .Na ten mám spešl koš na bioodpad s těmi kukuřičnými pytlíky a na ostatní-plasty a papír mám koš rozdělený napůl-uvnitř ušitý pytle a zbytek v taškách ve skřňi v chodbě :(
Jo a ty pytle si teda taky musíme vyzvedávat na MÚ :cry:
javor

Příspěvekod patzrn » 0, 1. říjen, 2008, 10:53 pm

My davame tetrapaky do papieru, mame to napisane, triedim poctivo, ale zhanam nejaky prakticky dvoj-trojodpadkovy kos, mam to zatim v igelitkach v kuchyni a moc esteticky to nevypada. Mamky, hodte nejake tipy. Dik ;)
patzrn

Příspěvekod Jana Se. » 0, 1. říjen, 2008, 11:52 pm

U nás máme jeden kontejner speciálně na tetrapaky. Jenže je jen jeden (kontejnery na ostatní tříděný odpad jsou po třech), takže je vždy brzy naplněný.
Jana Se.

Příspěvekod NADiK » 0, 2. říjen, 2008, 7:41 am

U nás třídíme sklo, papír, plastové láhve. Na nic jiného kontejnery nemáme. Navíc na papíru je napsané, že hnědé (již recyklované krabice) se tam házet nemají, to už je to vlákno v krabicích natolik narušené, že další zpracování je nevhodné, už vzniká jen nekvalitní hmota a tudíž pak i nekvalitní krabice.
Takto jsem byla poučena odborníkem. Jinak vím, že z PET lahví se vyrábí duté vlákno - do bund, peřin, do botů apod. a taky hřejivý flauš. Sklo je, myslím jasné. Znovu do pecí a znovu láhve, zavařovací sklenice apod.
Pracuji v Olomouci a tady je teda třídění lepší - kontejnery na sklo, papír, plast, plastová popelnice na bílé sklo a na krabicové obaly.
Krabice od mléka, džusů apod. se dají použít různě. Dříve jsem ustřihla vrch, vymyla a dávala do nich polévku/vývar na mrazák (mnohdy se zeleninou a knedlíčkama). Taky je mám polepené fóliemi v kuchyni. Do jedné sbírám skořápky od vajíček a do druhé dávám prázdné tašky z obchodů a používám je do odpadkových košů místo toho, abych kupovala pytlíky. Několik krabic mám ve skříňce se svými kreativními hračičkami, třeba na lepidla a ředidlo, další na tuby s barvama na sklo atd.
Dále se dají použít jako rozdělovníky do šuplíků. To dokonce z 1 krabice uděláte 2 oddíly, nedělají se tak vysoké.

Dělení odpadu v domácnosti - koše: pod dřezem mám menší odpadkový koš na běžný odpad. Nemůžu tam mít dělený, protože tam mám ještě speciální ohřívač vody pro kuchyň. Ve vedlejším šuplíku mám na míru udělané papírové krabice: na letáky, časopisy, noviny, na PET láhve, na skořápky. Skla není tak moc, tak to dávám do tašky ve sklepě a neseme pak naráz anebo v Kauflandu při odevzdávání vratných lahví mají kontejnery na nevratné sklo, tak to dáme tam.
Na dělený odpad (mimo bio) nemusíte kupovat koše za 300 Kč jeden, stačí opravdu krabice, třeba zase polepené a slouží vám to úplně stejně.
NADiK

Příspěvekod medakulicka » 0, 14. říjen, 2008, 9:58 pm

Tak u nás doma třídím jen já, DH na to kašle a kazí mi to. :evil: Mám docela velkou skříňku pod kuchyňským dřezem, takže zvlášť do krabice plechovky, papíry, plasty, sklo, zbytky dáváme zvířátkům nebo na kompost a ostatní odpad. Na tetrapak krabice (od mléka, džusů apod.) je teď u nás zkušební provoz - hážou se dohromady s plastama a následně se třídí. Pokud se to osvědčí a vyplatí se to, dají nám speciální konťák na krabice - to mi fakt chybí, protože v koši to zabírá dost místa s naší spotřebou mlíka. :lol:
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Další

Zpět na Velké vyhazování